KRAFTSPORT.NU

Ålands Kraftsportklubb r.f.

En debutant, en comeback och tre veteraner på klubbtävling i styrkelyft

På lördagen hölls årets första klubbtävling som drog fem lyftare till start inför en publikskara inne på Idrottsgårdens gym.

Henry Hermans tävlade i -83 kg klassen för herrar över 60 år där han tog 125 kg i knäböj och 80 kg i bänkpress. Han pressade upp 90 kg i sista bänken men det blev tyvärr underkänt och gav även känningar i ryggen så han fick nöja sig med ett symboliskt lyft på 75 kg i marklyft för att få ett resultat.

Melker Rundberg debuterade i tävlingssammanhang i -93 kg klassen för herrar under 18 år där han tog 165 kg i knäböj, 115 kg i bänkpress och 205 kg i marklyft. En total på 485 kg och fina lyft med mer i tanken så vi hoppas få se Melker på fler tävlingar framöver!

John Eriksson (-105 kg) gjorde en tävlingscomeback efter några års paus där han fick till en stabil serie med 9/9 godkända lyft. Han tog 200 kg i knäböj, 140 kg i bänkpress och 250 kg i marklyft vilket gav en total på 590 kg. Hans tidigare total ligger på 652,5 men varken böjen eller bänken såg ut att vara i närheten av max idag så kanske vi får se honom på tävlingslavan snart igen.

Anders Johansson tävlade också i -105 kg klassen men för herrar över 50 år. Han tog symboliska lyft på 65 kg i knäböj och 75 kg marklyft då han hade siktet inställd på att slå sitt personliga bänkrekord på 152,5 kg. Han fick med sig 150 kg i andra lyftet men 155 kg i sista kom inte idag.

Tommy Nordlund skördade rekord i sin klass, -120 kg för herrar över 60 år. 100 kg i knäböj, 120 kg i bänkpress och 200 kg i marklyft och totalen på 420 kg är samtliga nya åländska rekord.

Stort tack till domare, passare, sekretariatet och övriga funktionärer! Nästa tävling är åländska mästerskapen i styrkelyft som kommer att hållas den 3 maj, då blir det många tävlanden och det brukar även bli en stor publik.

WWW.KRAFTSPORT.NU